Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekO banderovcích se u nás v podstatě ví jen to, že to byli ukrajinští povstalci, kteří se po druhé světové válce pokoušeli probít přes Slovensko, Moravu a jižní Čechy do amerického okupačního pásma v Německu. Dodnes u nás vycházejí knihy a studie popisující „statečné“ příslušníky naší policie a armády snažící se tomu zabránit. Ale odkud se banderovci vzali, zač bojovali a proč současný ukrajinský prezident Viktor Juščenko jmenoval jejich vůdce národními hrdiny? Jak ukrajinský boj za nezávislost souvisel s Československem? O tom všem vypráví kniha Milana Syručka, který se na Ukrajině vydal po stopách třistaletého boje Ukrajinců proti ruské, polské, rakousko-uherské a rumunské nadvládě. Přináší svědectví jak z tajných archivů, tak od lidí, kteří prožili válečné a poválečné roky v partyzánském boji zejména proti bolševické moci.
Osmý svazek znovuobnovené EDICE MAGNET obsahuje dosud neznámá fakta z tajných archivů a vyprávění očitých svědků o pohnutém boji Ukrajinců za svou státnost a také, jakou roli v tomto úsilí sehrálo Československo. Současné rozporuplné hodnocení úlohy banderovců samotnými Ukrajinci dává autorovi možnost nahlédnout do zákulisí událostí vedoucích k vyhlášení ukrajinské nezávislosti před sedmnácti lety.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nesouměřitelnost

(Antonín Kaše, 16. 4. 2014 21:07)

Jako historik nepoužívejte srovnání banderovců s husity. Husity napadla kruciata doma, zprvu se bránili (a na rozdíl od banderovců úspěšně) a teprve po letech byly spanilé jízdy jako revanš za zplundrovanou zem. Činy jak křžáků, tak husitů odpovídaly době (inkvizice upalovala ještě v18. století). Pravda byly zničeny jisté statky, ale teď na Ukrajině jsou ničeny též a to máme 21.st. Banderovnci dělali práci pro němce a vraždili naše lidi ještě v r.1947 ( můj příbuzný je honil a řada kolegů padla - či byla zavražděna na př. podříznutím) Takže synku opatrně!

Re: Nesouměřitelnost

(David, 5. 7. 2014 14:20)

Hmm a teď tu o Princezně na hrášku.

Děkuji Vám

(Oliver Rotik, 25. 3. 2010 16:40)

Pane Syruček,
jsem Vaším fanouškem již od ranného mládí, jelikož jsem byl a dosud jsem pravidelným čtenářem Mladé fronty. Také jsem četl Vaše starší knihy, které mám ve své knihovničce (např. Rozpůlený babán). Nedávno jsem v rámci svého zájmu o problematiku Ukrajiny dostal do do rukou knihu Banderovci-hrdinové nebo bandité?
Přečetl jsem ji "na jeden zátah", protože je to vlastně to nejlepší, co bylo u nás o banderovcích napsáno. Jsem rád, že jste stále aktivní a někdy bych s vámi velice rád poseděl... Nepořádáte nějaké besedy? Přeji ještě dlouhá léta tvůrčí aktivity. Ať si přečteme ještě hodně Vašich knih.
Zdraví Oliver Rotik z Ostravy

Re: Děkuji Vám

(Syruček, 30. 12. 2011 10:33)

Jsxem opravdu upřímně rád, že se Vám moje knížky líbí. Poslední, která vyšla nyní v prosinci, se jemnuje: Je třeba se bát Ruzska? Předtím vyšla "Tajná zbraň na Ussuri" o sovětzsko-čínském konfliktu z roku 1969. Výjimku v tématice tzvořila kniha Voda, jak ji neznáme. okud byste si přál sejít se, můžete mi napsat mail, kdy budete v Praze a můžeme se domluvit. Můj mail milan.syrucek@volny.cz

Banderovci - hrdinové, nebo bandité

(Agnes , 29. 8. 2010 0:29)

Vážený pane Syrůček, velmi mně zajímá tato historie, kde je možné Vaši knihu získat?

Re: Banderovci - hrdinové, nebo bandité

(Syruček, 30. 12. 2011 10:26)

Vaše chvála mě potěšila.Byla to už moje 19. kniha, ale většinou se zabývám zahraničními tématy a biogtrafiemi významných osobností. Poslední kniha, která vyšla v prosinci, se jmenuje Je třeba se bát Ruska?

Re: Banderovci - hrdinové, nebo bandité

(Syruček, 30. 12. 2011 10:28)

Kniha je vyprodána, ale připravujeme dotisk, měl by vyjít možná v únoru 2012

voda jak ji neznama

(STANISLAV, 24. 11. 2011 21:48)

Pane Syrucek,kniha kterou sem si nedavno precetl a to VODA JAK JI NEZNAME je velice dobra a dobre se cte....Doufam ze budou dalsi.....

Kniha o Ukrajině

(Syruček Milan, 4. 2. 2010 22:03)

Dotisk záleží na nakladateli, což je na kladatelství Epocha. Můžete se obrátit na jeho ředitele Zde%nka Pobudu.
E-mailová adresa
epocha@epocha.cz
Pokud sám potřebujete nějaký výtisk, pokud vím, mají ještě pár knížek na skladě.

Děkujeme za Knihu o Ukrajině

(Lexa, 28. 1. 2010 18:20)

Dobrý den, bude dotisk teto publikace o Banderovcích a vůbec Ukrajiny?

Všem, kdo chce si udělat základní nefalšovaný přehled o Ukrajině, vřele doporučují tuto odbornou publikaci.

 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>